Статті Коментарі

Білозерська INFO » Статті » Щодо нагородження Тетяни Чорновол орденом “За мужність”

Щодо нагородження Тетяни Чорновол орденом “За мужність”

Постараюся коротко і об’єктивно.
Наскільки мені відомо, значних фронтових заслуг у Т.Чорновол немає. Вона епізодично бувала на фронті, але не встигла або не змогла здійснити нічого, гідного нагородження орденом.

Водночас в особистій мужності їй не відмовиш, і це ще дуже м’яко сказано. До того, як стала народним депутатом, вона:
– билася з ментами під час акції “Україна без Кучми” (березень 2001 року), під час цього її скрутили і скинули з даху;
– невдовзі після цього разом з іще однією дівчиною прикувалася до рейок перед їдучим потягом, щоб привернути увагу ЗМІ до катувань ув’язнених активістів;
– брала участь у безлічі протестних акцій, блокувань, захоплень будівель, сутичок з поліцією і тітушками, неодноразово бувала затримана. Не сумніваюся, що в той період вона вже мала “дах”, який порятував би її від в’язниці – але на ній це не написано, і безмозкі дуболоми з кийками запросто могли її покалічити. Одного разу, під час Майдану, її було серйозно побито. Усі, хто бачив відео, як вона тоді боролася за життя, намагаючись втекти від переслідувачів на значно потужнішій машині, були вражені її витримкою. Без сумніву, це не було подвигом в інтересах держави, але це свідчення її характеру.

Я в той час знаходилась приблизно там само, де й вона, тобто на тих самих акціях, в такому самому статусі – журналіста, але і близько б не наважилась так “нариватися”. Бо не хотіла, щоб мене покалічили.

Ці її вчинки, звичайно, можна оцінювати по-різному, в залежності від ставлення до самої Тетяни. Можна – як самопіар чи пошук “дози” адреналінового наркомана, а можна – як корисні для держави патріотичні вчинки, пов’язані з ризиком для життя і здоров’я.

Якщо наші можновладці, включно з президентом, вважають, що це був саме другий варіант – Тетяна, безумовно, заслуговує на нагороду. Але – не таку, які дають фронтовикам за ФРОНТОВІ подвиги, не бойову, а якусь іншу. Щоб не знецінювати державні бойові нагороди.
У мене все.

UPD з власного коменту – трохи детальніший розбір ситуації. Це дуже складна ситуація, насправді. Формально порушення закону не було, їй можна давати цей орден. Бо:
1. Орден “За мужність” дозволяється давати цивільним, за вчинки в цивільному житті.
2. Вона справді неодноразово проявляла мужність, ризикуючи життям і здоров’ям, в т.ч. навіть на Бориспольській трасі. Навіть якщо це була “битовуха” – по-перше, вона цього не знала, по-друге, після цього були затримані небезпечні неадеквати, яким місце за гратами.
3. Подвиги не мають терміну давності. Траплялося, що нагороджували і через 20 років.

Це аргументи на користь Чорновол. Аргументи проти:
1. Після її мужніх вчинків минуло 5 років, і весь цей час її соратники були при владі, а нагородили її лише зараз. Тобто, історія з нагородженням виглядає негарно: ніби нагородили не за Майдан, а за відданість владі після Майдану.

2. Всі ці 5 років в Україні триває війна, і такі ордени тепер отримують за подвиги на фронті, багато хто посмертно. Звичайно, фронтовики обурюються.

3. Не нагороджені інші, достойніші за неї. Але це, погодьтесь, не провина Тетяни.

Думаю, проблема в тому, шо в Україні досі відсутні ордени, типу Георгія у царській Росії, які б давали виключно за фронтові заслуги. І приймати рішення про нагородження ними, до речі, повинен не президент, а рада найстаріших кавалерів ордену. Тоді б не було таких колізій.

Filed under: СтаттіЗалишити відповідь

*

Статті